6 tipů pro lepší organizaci času

Něco vám prozradím – time management je moje vášeň. A taky životní nutnost. Ono to ani jinak nejde, vzhledem k tomu, že mám tři projekty a k tomu tříletá dvojčata 🙂

Odjakživa jsem zvládala víc věcí naráz a nedělalo mi to žádné větší potíže. Dnes už vím, že i pro toto je označení – multipotenciálka. A jak to tedy dělám a jak se mi s multipotencialitou žije?

1. Seznamy a TO-DO listy

Bez nich bych nic nezvládla. A tady jsem to dotáhla k absolutní dokonalosti a rovnou si založila značku JiLsisters, ve které spolu se ségrou právě plánovače a TO-DO listy vyrábíme.

Každému vyhovuje něco jiného – já nejčastěji využívám z papírových plánovačů týdenní přehled a k tomu klasický seznam na odškrtávání. Dál mám diář, v zimě jsem objevila metodu Bullet journal, ze které jsem přejala některé body a moc mi to vyhovuje. A neobejdu se bez poznámek Google Keep v telefonu. U seznamů platí důležitá věc – a to jsou priority.

2. Priority

Nesmíte se zahltit. Jednoduché úkoly, které se dají zvládnout do 2 minut raději udělejte hned, než abyste si je psali. Na každý den si dejte maximálně 3 větší úkoly a k tomu například další 2 menší. Ráno začnětě tím nejhorším a nejtěžším. Já vím, nezní to moc lákavě, ale má to svůj důvod. Jednak už vás pak nic horšího nečeká a hlavně – po splnění budete mít skvělý a povznášející pocit, který vám pomůže splnit i to ostatní. A taky máte jistotu, že nebudete prokrastinovat a opravdu uděláte hlavně to, co je třeba.

3. Správný odhad času

Když si úkoly píšete, přemýšlejte rovnou, jak dlouho vám asi zaberou (a čas si k nim ze začátku i pište – abyste věděli nakolik je váš odhad reálný). Pokud nemáte doma uklízečku a kuchařku, tak taky nezapomeňte, že přes den nejspíš budete muset nachystat několik jídel (minimálně pro sebe) a taky udržet domácnost v přijatelném stavu. A je důležité mít každý den i chvilku pro sebe. Na toto všechno je potřeba myslet, když plánujete a být realistická.

4. Časová rezerva

I kdyby vám nakrásně časový odhad vycházel – mějte vždycky rezervu. Znáte to – jedete podle plánu a najednou vám někdo zavolá a je z toho neodkladný úkol nebo se objeví konzultace, která spěchá nebo vám to naruší děti (více než pravděpodobné, pokud je máte).

5. Práce v blocích

Pracujte v blocích – to znamená sdružujte podobné činnosti naráz. Moje vlastní zkušenosti:

Projekt JiLsisters – příspěvky na všechny sítě plánuji dvakrát do měsíce. Nové fotky fotím většinou jednou za dva měsíce – ale to mi zabere skoro celý den i s úpravami. E-shop odesílám pondělí-středa-pátek.

Mentoringové konzultace – mám své oblíbené časy a dny, kdy vím, že jsem nejvýkonnější a nejsoustředěnější a snažím se klienty objednávat vždy na ně. Úpravy na webu, nové články a příspěvky na sítě opět dělám nárazově.

K tomu mám agenturu EventEra, která organizuje odborné konference. Když se blíží nějaká akce, vím, že týden před ní se věnuji jen jí a ostatní věci se snažím přesunout.

A pak tu máme domácnost…V tuto chvíli paní na úklid nemám, takže se opět snažím rozdělit ho na dvě části a vyhradit jim pravidelné dny v týdnu (Nikoli o víkendu! Tak to dělali naši rodiče a nepřijde mi to jako dobrý nápad. To si raději prodloužím večerku a víkend budu mít na rodinu, výlety a odpočinek.).

6. Cykličnost

Mějte ohled na svůj cyklus. Velmi důležitá věc, o které se teď naštěstí čím dál tím víc mluví. Existuje o tom (možná až moc) podrobná kniha Cyklická žena, ale v praxi je to ještě jednodušší. V každém týden cyklu vám něco půjde hůř a něco lépe. Někdy budete komunikativní a jindy budete raději sedět doma a psát a tvořit. Přihlédněte k tomu, můžete-li si svůj podnikatelský čas trochu plánovat, ve výsledku vám to přinese velkou úlevu a úsporu energie.

Chcete pomoct s vaším time-managementem? Nastavit procesy tak, aby vám funovaly? Domluvte si se mnou konzultaci a zkusíme vymyslet plán přímo na míru.

Další zajímavé články