7+1 tipů, jak si nastavit soukromí na Facebooku

Asi to znáte. Podnikáte nebo se na to chystáte, jste vidět online, komunikujete ve facebookových skupinách a začínají vám chodit žádosti na přátelství od vašich potenciálních klientů nebo spolupracovníků. Nechcete s nimi ale sdílet fotky své rodiny. Odmítnout je? Proč, když z toho mohou být oboustranně výhodná spojení. Raději věnujte čas úpravám profilu podle tipů níže a máte vyřešeno i do budoucna. (Přiznávám se, že já mám Facebook už 15 let a zabralo mi to asi 3 hodiny).

1. Vytvořte si seznamy přátel

Nepřidáváte na Facebook dostatek obsahu, protože nechcete, aby to někteří vaši přátelé viděli? Řešení je snadné, vytvořte si různé seznamy přátel a vyberte si, co s kým budete sdílet.

Jak na to? V levém menu vyberte „Seznamy přátel“, vytvořte např. “Blízcí přátele”, “Business přátele” a ručně do nich potom jednolivé lidi přidejte. U příspěvků si potom zvolíte, komu se zobrazí. Při vybrání “Vlastní” můžete ukázat komu ano a vyloučit, komu ne.

2. Upravte nastavení fotoalb

Jestli jste na Facebooku už roky jako já, možná jste dřív vytvářeli fotoalba z každé dovolené. Teď se ale nechcete prezentovat svým mladším já popíjejícím koktejly v plážovém baru. Pojďte projít fotoalba, tři tečky v pravém horním vás přivedou do nastavení a nejspíš u většiny z nich necháte viditelnost jen pro blízké přátele.

3. Zkontrolujte fotky, na kterých jste označené

Hned  po fotoalbech se přesuňte do fotek a podívejte se, na kterých jste označené. Pokud se vám to nehodí, klikněte prostě na možnost „odebrat označení“.

4. Celkové nastavení soukromí

V pravém horním rohu rozklikněte šipku dolů a zvolte možnost “Nastavení a soukromí” a dále potom “Prohlídka soukromí” a “Kdo může vidět, co sdílíte”. Vyberte si co chcete mít veřejné z vašich profilových informací – zaměstnání, narozeniny (jde nechat pouze den a rok mít skrytý), vzdělání, místo pobytu.

5. Váš profil je vaše vizitka

Pojďte si teď svůj profil trošku vytunit. Vyberte si úvodní fotky, které vás budou prezentovat. Hned pod vaším jménem můžete doplnit motto, které vás vystihuje. Buďte originální a přidejte klidně i link na váš web.

Doplňte svoje zaměstnání, weby a facebookové skupiny, která spravujete a tyto informace dejte veřejně. Pokud zaujmete svého potenciálního klienta  na Facebooku, určitě si půjde prohlédnout váš profil, tak mu ulehčete cestu na vaši prodejní webovou stránku.

Poměrně nově je v úpravě profilu i možnost vybrat 9 fotek, které chcete mít vystavené hned na úvodní stránce. Najdete pod možností „Doporučené“. Vyberte ty, které ukazují momenty, na které jste pyšná.

6. Najde vás Google?

Pokud máte dobře nastavené soukromí dle rad výše, není důvod abyste nebyly vyhledatelné pro Google – může se vám to hodit, častěji se ve vyhledávači dřív objeví váš Facebookový profil než váš web. Překvapilo mě, že já sama jsem tuto funkci měla vypnutou, ač jsem své soukromí nikdy zvlášt nestřežila. Upravíte to v „Nastavení a soukromí“ pod záložkou “Jak vás lidé můžou na Facebooku najít” ve třetím kroku, kde povolíte Google vyhledávač.

7. Je všechno, jak má být?

Na svém profilu vyberte znak oka “Zobrazit jako” – uvidíte, jak váš profil vypadá, když si ho prohlíží někdo cizí. Jste spokojené? Vidí váš web a příspěvky, které ho mohou oslovit? Nejsou tu nějaké kompromitující fotky? Tak potom máte hotovo 😉

TIP NA ZÁVĚR:

Co o vás Google ví? Jste dohledatelná? Jak se zobrazí váš Facebook profil, když si někdo googlí vaše jméno?  V menu prohlížeče jde otevřít tzv. nové soukromé okno neovlivněné vašim vyhledáváním, pamětí a nastavením a tam si zagooglete a uvidíte 🙂

Pokud si chcete svůj profil upravit k dokonalosti a na nic nezapomenout, stáhněte si zdarma můj FACEBOOK CHECKLIST

Další zajímavé články